rozcestník
O nás Služby Ceník Kontakt kalkulace
Dokumenty a ceníky ke staženíReferencePotisky CD-R, DVDPodklady pro potisk CD a DVD ofsetem CMYK

 

1. ELEKTRONICKÉ podklady pro přípravu potisku OFSETEM CMYK na bílou:

  • podklady v PDF, 300 DPI, CMYK, písmo uložené ve křivkách nebo jako písmo
  • podklady v Ilustratoru, uložené ve křivkách - dokument AI verze max. 9.0 + JPG
  • podklady v CORELu, uložené ve křivkách - dokument CDR verze max. 13.0 + JPG
  • může být i EPS, ale musí být uložen z původního dokumentu (ve křivkách) v. max. 9.0 + JPG
  • pro potisk jsou nevhodné bitmapové formáty TIF, JPG, PNG nebo PSD

JPG je použito jako náhledové pro monitor, proto ho ukládejte cca v 200 DPI v RGB.
Ostré, zdrojové formáty vždy jen ve formátu CMYK, 300 DPI

Rozměry potisku pro prázdná CD-R ofsetem:
dodávejte v průměrech 118-35 nebo 118-20 mm. Pod těmito rozměry se potisk podtiskuje bílou barvou z důvodu lepšího "zatékání" barvy (neodborně by se dalo říct, že barevný potisk lépe "chytne" na bílý podklad). Do středu 35 až 20 mm nedávejte texty, protože v této části není pokovení a potisk zde více prosvítá. Stejně tak je lepší, aby texty či loga neprocházela až do středu 35- 20 mm. Potisk do středu 20 mm je vhodný pro plnobarevné fotopotisky. Potisk malých CD-R 8 cm je v rozměru 78-20 mm. Pokud to není nutné, tak použijte "velký" střed 35 mm, kde zůstane čirý plast.

Rozměry potisku pro prázdná DVD-R a DVD+R ofsetem:
dodávejte v průměrech 118-35 nebo 118-20 mm. DVD-R a DVD+R pro ofset má stříbrné pokovení na průměru 118x22 mm, takže se pro prázdná DVD lépe hodí potisk až do středu 16 mm. Od 22 mm do 16 nedávejte texty, protože v této části není pokovení a potisk zde více prosvítá. Stejně tak je lepší, aby texty či loga neprocházela až do středu 22 mm. Potisk do středu 20 mm je vhodný pro plnobarevné fotopotisky.

Rozměry potisku pro lisovaná CD-ROM a CD audio ofsetem:
dodávejte v průměrech 118-35 nebo 118x18 mm. Pod těmito rozměry se potisk podtiskuje bílou barvou z důvodu lepšího "zatékání" barvy (neodborně by se dalo říct, že barevný potisk lépe "chytne" na bílý podklad). Do středu 35 až 18 mm nedávejte texty, protože v této části není pokovení a potisk zde více prosvítá. Stejně tak je lepší, aby texty či loga neprocházela až do středu 37-18 mm. Potisk do středu 26 nebo do 18 mm je vhodný pro plnobarevné fotopotisky. Potisk malých CD 8 cm je v rozměru 78-18 mm. Pokud to není nutné, tak použijte "větší" střed 35 mm, kde do středu pak zůstane čirý plast.

Rozměry potisku pro lisovaná DVD 5, DVD 9 ofsetem:
dodávejte v průměrech 118-35 nebo 118x18 mm (DVD bez mezery až do 18 mm). Pod těmito rozměry se potisk podtiskuje bílou barvou z důvodu lepšího "zatékání" barvy (neodborně by se dalo říct, že barevný potisk lépe "chytne" na bílý podklad). Do středu 35 až 18 mm nedávejte texty, protože v této části není pokovení a potisk zde více prosvítá. Stejně tak je lepší, aby texty či loga neprocházela až do středu 37-18 mm. Potisk do středu průměru 18 mm je vhodný pro plnobarevné fotopotisky.


Obecně k ofsetu na CD a DVD:
Texty dělejte minimálně 6 bodů, negativní texty min. 7 bodů. Pokud zákazník požaduje nějakou přesnou barvu PANTONE, může si u nás ve studiu (Brno) vybrat ve srovnávacím vzorníku ekvivalent ve CMYKu. Přímá barva ale bude vypadat jinak. Na ofsetovém tisku pro CD se nedají míchat přímé barvy PANTONE. (Při tisku ofsetem na papír to jde, ale při tisku ofsetem na CD pouze jako CMYK). Zákazník by si měl být vědom odlišnosti barvy, kterou vidí na svém monitoru a vytištěného výsledku. Zaslaná data obsahově ani barevně neupravujeme (pokud o to zákazník nepožádá), pouze vše upravíme do správného rozměru, vypostscriptujeme a vyrobíme litografie. Nátisky se dělají výjimečně na požádání před výrobou a za příplatek 600 Kč (nátisk chemický - 3M).

Pokud soubor obsahuje nějaké obrázky, měly by být v rozlišení alespoň 200, raději však 300 dpi ve velikosti 1:1
Tedy ne soubory stažené z Internetu, které mají ve velikosti 1:1 pouze 72 dpi, což je pro tisk nedostatečné.


2. Informace pro osvit filmů

Při přípravě podkladů pro potisk CD ofsetem (tj. emulze na rubu filmu) doporučujeme držet se uvedených rozmezí. Prosíme též o naznačení středového kříže a soutiskových značek.

Střed o průměru 16 mm není možno použít, je vyhrazen pouze pro středový kříž.

Hustota rastru pro ofset se pohybuje v rozmezí od 150 Lpi do 170 Lpi s tím, že čím je rastr jemnější, tím je požadovaný potisk kvalitnější. Potisk na CD se vyrábý ze 4 rastrových filmů, které obsahují 4 základní barvy CMYK - yellow, magenta, cyan, black. Navíc je možno použít bílé mezikruží 118-35 nebo 118- 16 mm. Rozklad požadovaných barev do 4 rastrů provádí přímo grafik při výrobě filmů.

Verze aktualizovaná 18.7.2006